Jak głosowali sąsiedzi?

0

Jeśli ktoś chciałby czerpać wiedzę o tegorocznych wyborach do parlamentu z afiszy czy jakichkolwiek innych form wyborczej propagandy, widocznych na mojej ulicy, to – nic z tego. Moja ulica jak dziewica, jest nieskalana polityką i za to ją kocham.  Za to uliczkę  dalej…

Dziś dopiero spostrzegłam olbrzymi baner ze zdjęciem „jedynki” na liście PSL, wiszący na balkonie sąsiadów. Gdybym wcześniej, przed wyborami, zaglądała w oczy Władysława Bartoszewskiego juniora każdego dnia, kto wie… Uratowały mnie albo zgubiły, jak kto woli, jesienne porządki w ogrodzie, które zmuszają raczej do patrzenia w dół niż w górę, a baner wysoko, na I piętrze.

Gdyby o losie PSL-u decydowali żoliborzanie i mieszkańcy Bielan, ugrupowanie nie weszłoby do parlamentu. Mój sąsiad niewiele mógłby tu zdziałać. Na Żoliborzu zwyciężyła Koalicja Obywatelska (45,65 proc. głosów), a zwycięskie w kraju PiS poparło prawie połowę mniej wyborców (24,65 proc.), Lewica dostała 19,44 proc., Konfederacja – 5,87 proc., a PSL ledwie 4,39 proc. głosów.

Co ciekawe, najsłynniejszy polityk na Żoliborzu, Jarosław Kaczyński (PiS) przegrał w lokalnym starciu z Małgorzatą Kidawą – Błońską (KO), która w obwodzie wyborczym prezesa Kaczyńskiego zdobyła poparcie 430 wyborców, a on sam otrzymał tylko… 266 głosów.

To musi być jakaś złośliwość losu: w obwodzie wyborczym prezesa Kaczyńskiego najwięcej głosów zdobył jego największy przeciwnik polityczny, Koalicja Obywatelska (40 proc.), a macierzyste Prawo i Sprawiedliwość uzbierało 24,5 proc. – tylko 4,5 proc. więcej od Lewicy. A stało się to, warto dodać, przy ogromnej frekwencji aż 83,40 proc.! Wyższą na Żoliborzu odnotowano tylko w komisji obwodowej numer 344  (przedszkole przy ul. Rydygiera) – 93,86 proc.

No, cóż, patrząc z perspektywy lidera PiS-u, nie zawsze  można liczyć na sąsiadów. I stąd, jak mniemam, ten brak uśmiechu na obliczu wodza w chwili wielkiej chwały podczas wieczoru wyborczego. Dlaczego sąsiedzi tak nie lubią prezesa?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here