„Lelewelacy” niepokorni

Szkoła z niepodległościowymi tradycjami i długą listą znakomitych absolwentów, wśród nich m.in. aktorzy Stanisława Celińska i Andrzej Seweryn, Tomasz Raczek – krytyk filmowy, Kuba Sienkiewicz – muzyk, Paweł Piskorski – polityk. Do „Lelewela” uczęszczali, ale go nie ukończyli, bracia Kaczyńscy: Lech, prezydent RP i Jarosław, prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Jarosławowi groziło niedopuszczenie do egzaminu maturalnego. Ostatecznie, jak sam  relacjonował, rada pedagogiczna zgodziła się, aby nie powtarzał klasy, ale skierowała go do innej szkoły.

– Niewiele brakowało, a nie zdałbym z dziesiątej do jedenastej klasy. Postawiono mi dwóje z polskiego, angielskiego i to by jeszcze nie było nieszczęście, bo mogłem mieć dwie poprawki. Ale dostawiono mi dwóję z przysposobienia wojskowego. Do dziś nie wiem dlaczego, bo ten nauczyciel mówił, że może mnie jeszcze zapytać. Wyraźnie chciano, żebym nie zdał. Rodzice się odwołali do kuratora – był nim późniejszy minister Jerzy Kuberski – opisywał Kaczyński (podaję za Tomaszem Raczkiem, patrz: FB).

Ostatecznie, Jarosław Kaczyński w 1967 roku ukończył warszawskie XXXIII LO im. Mikołaja Kopernika. Liceum im. Joachima Lelewela dołączyło do strajku nauczycieli, Liceum im. Mikołaja Kopernika w strajku nie uczestniczy.

„Lelewel”. Najsłynniejszy „ogólniak” na Żoliborzu, teraz na Bielanach, przy Kiwerskiej, uliczkę w bok od Lektykarskiej. Tu zostało przeniesione w 1984 r. z ul. Siemiradzkiego, ale naprawdę ma za sobą prawie 100-letnią historię (do czasu Powstania Warszawskiego mieściło się przy ul. Złotej, dziś dokładnie tam, gdzie był dawny budynek szkoły, stoi półokrągły biurowiec Złotych Tarasów).

Jeśli zajrzycie na internetową stronę szkoły, znajdziecie tam jej definicję i hasło przewodnie, które nawiązuje do tradycji i standardów współczesnych: „Priorytetowe zadanie szkoły to kształtowanie twórczej postawy ucznia, co wiąże się z samodzielnością w procesie myślenia i zdobywania wiedzy”.

Strajk nauczycieli „Lelewela” wspierają ich uczniowie. Co z tego wyniknie? O tym, czy strajk zostanie po Świętach Wielkanocnych wznowiony – dowiemy się już dzisiaj, we wtorek.

Tagi:

Brak odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 8 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.