Tu stała willa Kaskada

0

Upamiętnia to tablica wmurowana w kamień, zdobiący wejście do parku Stawy Kellera. Ciekawa jest historia tego miejsca.

Jak podaje Wikipedia, w 1908 przemysłowiec Emil Keller parcelę przy ul. Gdańskiej 33 (Gdańska przylega do Lektykarskiej) i wybudował farbiarnię, która działała do końca 1937. Przedsiębiorstwo zbankrutowało i w drodze licytacji komorniczej nieruchomość nabył Stefan Norblin. Przebudował on część budynku fabrycznego na willę „Kaskada”, w której mieszkał razem z żoną, znaną aktorką Leną Żelichowską. Poza willą i dawną halą fabryczną, która miała zostać przebudowana na studio filmowe, na terenie posesji znajdowały się pozostałości założenia parkowego i dwa niewielkie stawy, teren ten nosił wówczas nazwę Kaskada Fabryczna. Norblin z żoną opuścił Polskę we wrześniu 1939.

Podczas okupacji niemieckiej powstała tam Olejarnia Warszawska „J. Kirchmayer & J. Marczewski”, która prowadziła sprzedaż materiałów budowlanych, nasion, zbóż i nawozów sztucznych.

Podczas powstania warszawskiego w dniu 1 września 1944 teren ten został zdobyty przez powstańców ze zgrupowania „Żubr”. Znalezione w magazynach ok. 40 ton oleju rzepakowego powstańcy rozdali mieszkańcom, a zabudowaniom nadali nazwę Reduta Olejarnia. Reduta broniła się do 14 września.

Po 1945 rozebrano ruiny willi i budynków jej towarzyszących i stworzono niewielki park, który do lat 80. XX wieku pozostawał zaniedbany. Obecną nazwę nadano w 2010, dla upamiętnienia jednego z właścicieli tego terenu. W 2012, w 60. rocznicę śmierci oraz 120. urodzin, sprowadzono do Polski prochy Stefana Norblina i Leny Żelichowskiej; w parku odsłonięto wówczas głaz z tablicą upamiętniającą ich związek z tym miejscem.

Ps. Zdjęcia zrobiłam latem 2013 r.  Poniżej zdjęcie z dziś-  litery na tablicy są mało czytelne, przez ostatnie lata uległy zatarciu, proszą się o odnowienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here